• İLETİŞİM
 • Anasayfa
 • Dünya
  • Dünya

 • Yayınlar
  • Yayınlarımız

 • İŞÇİ DÜNYASI
  • İşçi dünyası

 • KÜRDİSTAN
  • Kürdistan

 • Güncel
  • Güncel

 • GENÇLİK
  • Gençlik

 • Kadın
  • Kadın

 • KÜLTÜR-SANAT
  • Kültür Sanat

 • Çevre

Pzt11202017

Last updatePz, 19 Kas 2017 4pm

Back Buradasınız: ANASAYFA Güncel 24 Nisan Soykırım Lanetlendi!

Güncel

24 Nisan Soykırım Lanetlendi!

100. YILINDA ERMENİ SOYKIRIMI LANETLENDİ!

24 Nisan 2015, Ermeni Soykırımının 100. yılı dolayısıyla İstanbul’da çeşitli eylemler/etkinlikler gerçekleştirildi.

100 yıl önce Ermeni soykırımının başlangıcını temsil eden İstanbul tutuklamaları başladı. İlk anma tutuklananların konulduğu Sultanahmet Meydanında bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde yapıldı.

Sultanahmet

Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde, 100.Yıl İnkara Son Girişimi tarafından basın açıklaması yapıldı. İbrahim Paşa Sarayı olan, Türk ve İslam Eserleri Müzesi binası uzun yıllar cezaevi olarak kullanıldı. Bina, 24 Nisan 1915’de gözaltına alınan Ermeni aydınlarının, Haydarpaşa’dan Anadolu’nun içlerine ve oradan ölüme gönderilmeden önce tutuldukları yer.

24 Nisan 1915’de İstanbul’da 235 Ermeni aydını (şair, yazar, milletvekili, doktor, gazeteci, müzisyen vb.) gözaltına alındı. Büyük çoğunluğu Ayaş ve Çankırı’ya sürülerek katledildi.

“Soykırımın 100. Yılı. Tanı! Af dile! Tazmin et!” yazılı, Türkçe, Ermenice, İngilizce pankart açıldı. Basın açıklaması üç dilde yapıldı.

Basın açıklamasında sadece Ermenilerin değil, diğer gayrımüslim halkların da, -Asuri/Süryaniler, Rumlar, Ezidiler- soykırımdan geçirildiği belirtilerek TC devletine çağrı yapıldı:

“Soykırımı tanıyın! Af dileyin. Tazmin ve telafi edin. Ancak o zaman nehirlerden akan, vadilerde üst üstte yığılan, uçurumlardan atılan, denizlerde boğulan mezarsız ölüler hak ettikleri gibi, haysiyetlerine uygun şekilde gömülmüş olacak. Ruhları huzura erecek. Yok edilen bir dünyayı geri getirmek mümkün değil; ancak suçun kabulü ve adaletin tesisi, kurbanların inkar zulmüyle yaşayan ailelerin duyduğu haklı öfke, acı ve özlemi bir nebze hafifletecektir.”

Basın açıklamasına YDİ Çağrı çalışanları ve okurları da katıldı. Burada Ermeni Soykırımı ile ilgili çıkardığımız bildirinin dağıtımı yapıldı.

Soykırım kurbanları anısında saygı duruşu yapıldı. Basın açıklamasının ardından, Sultanahmet’ten Eminönü’ne sessizce yüründü. Deniz yoluyla Haydarpaşa’ya geçildi.

Haydarpaşa

Haydarpaşa Garı 24 Nisan 1915 tutuklularının Anadolu içlerine, ölüme gönderildikleri yer.

Haydarpaşa Garı merdivenlerinde oturuldu. “Soykırımın 100. Yılı. Tanı! Af dile! Tazmin et!” yazılı üç dilde pankart açıldı. 24 Nisan tutuklularının resimleri açıldı. Üç dilde basın açıklaması yapıldı.

Burada soykırımı konu edinen Güney dergisi sayı 72’nin satışı yapıldı.

Basın açıklamasının ardından deniz yoluyla Eminönü’ne geçildi. 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaptığı Batman’da Ermeni olduğu için öldürülen Sevag Şahin Balıkçı’yı anmak için Şişli Ermeni Mezarlığına geçildi.

Galatasaray Lisesi

Nor Zartonk’un çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde Soykırım Yürüyüşü için saat 18.00’de toplanılmaya başlandı. Tomalarla barikat kuran polis, küçük bir ırkçı, faşist bir grubun –Genç Türk- lise önünde toplanmasına izin verirken, soykırım yürüyüşü için toplanmaya izin vermedi. Polisin Nor Zartonk temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda Tomaların arka tarafına geçildi. Toplanan binlerce kişi en önde “Soykırım Sürüyor!” pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüşün önünü kesen polis dövizlerin kapatılmasını dayattı. Dövizler indirildi. Yürüyüş sırasında yeniden açıldı. Fransa Konsolosluğu önünde biten yürüyüş yapıldı. Binlerce kişi sloganlar atarak yürüdü.

Biz de “1915-2015 100 yıl yeter! Tarihle yüzleşme zamanı!” Türkçe, Ermenice pankartını yürüyüş boyunca taşıdık. Soykırım ile ilgili çıkardığımız bildiriyi dağıttık.

Soykırım anması

Fransa Konsolosluğu önünde soykırım anması yapıldı. Üç dilde basın açıklaması okundu. Ermenice matem müziği çalındı. 24 Nisan’da tutuklanan Ermeni aydınların isimleri okundu.

Ermeni Soykırımı'nı Anma Platformu üyesi ve aynı zamanda soykırım mağduru olan Heghnar Watenpaugh konuşma yaptı. Watenpaugh, 24 Nisan'ın, insanlık tarihinde yaşanan en karanlık olaylardan biri olan soykırımın yıldönümü olduğunu, aynı zamanda da dünyanın dört bir yanındaki Ermenilerin hayatta kalışını ve muazzam direnme gücünü kutladığı gün olduğunu söyledi. Büyükannesi soykırım mağduru olan Watenpaugh, ailesinin sürgün ile geçen yıllarını ve kayıplarını anlatarak, "Adalet istiyorlar, adalet istiyoruz. Bugün burada dünyanın dört bir yanından inkara karşı durmak için gelmiş olan Ermenilerle birlikteyiz, acılarımızın telafisi ve haklarımızın iadesine yönelik arayışımızda bizlere destek veren Türkiyelilerle birlikteyiz" dedi.

Ermeni Soykırımı'nı Anma Platformu adına yapılan basın açıklamasını ise platform üyesi Nurcan Kaya okudu. Konuşmasında yüzleşme vurgusu yapan Kaya, soykırımın 100'üncü yılında yüzleşmenin gerçekleşmesi için yürütülen mücadelenin 1915 yılında katledilen yüz binlerce insana karşı vicdani sorumluluk olduğunu belirterek, "Bu yüzleşmenin gerçekleşmesi için çabalamak yanı başımızdan kopartılıp alınan halkların anısını yaşatmak için bir sorumluluktur. Yüzleşmenin gerçekleşmesini sağlamak Hrant Dink'e, Sevag Balıkçı'ya, Maritsa Küçük'e olan borcumuzdur. Kendi vicdanımıza karşı olan borcumuzdur" ifadelerini kullandı.

Anmada Güney dergisi sayı 72 ve YDİ Çağrı sayı 174’ün satışı yapıldı.

“1915-2015 100 yıl yeter! Tarihle yüzleşme zamanı!” Türkçe, Ermenice pankartını anmada açtık. Pankartımız oldukça ilgi çekti. Anmanın bitiminden sonra da uzun süre pankartı açılı tuttuk.

Soykırımın 100.yılında, soykırımı lanetliyoruz!

24.04.2015

Dünyadan

İşçi Dünyası