• İLETİŞİM
 • Anasayfa
 • Dünya
  • Dünya

 • Yayınlar
  • Yayınlarımız

 • İŞÇİ DÜNYASI
  • İşçi dünyası

 • KÜRDİSTAN
  • Kürdistan

 • Güncel
  • Güncel

 • GENÇLİK
  • Gençlik

 • Kadın
  • Kadın

 • KÜLTÜR-SANAT
  • Kültür Sanat

 • Çevre

Cts10212017

Last updatePrş, 19 Eki 2017 3pm

Back Buradasınız: ANASAYFA Dünya AVUSTURYA FEDERAL BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Dünya

AVUSTURYA FEDERAL BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

AVUSTURYA FEDERAL BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

 

AVUSTURYA FEDERAL BAŞKANLIK SEÇİMLERİ EN NİHAYET 4 ARALIK 2016’DA YAPILARAK SONUÇLANDI 

Avusturya’da federal devlet başkanlığı seçimleri 2. tur seçimin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal etmesinden dolayı 4.12.2016 da tekrarlandı. Bu zamana kadar Avusturya Cumhuriyeti tarihinde seçim sonuçlarına itiraz edilmesine rağmen hiçbir seçim iptal edilmemiş.  2014 Avrupa Parlamentosu için milletvekili seçimlerine katılım oranı %45 ile Avusturya seçim tarihinin en düşük katılımlı seçimi olarak yaşanmıştır. En düşük katılımlı bu seçim bile bir dizi iptal başvuruları yapılmasına rağmen iptal edilmemiştir. 

Cumhurbaşkanlığı seçimine kimler aday olabilir ve hangi şartları yerine getirmesi gerekir, nasıl bir Cumhurbaşkanı yasaca talep ediliyor?

Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olunabilmesi için önce 35 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir, Avusturya parlamentosunda parlamenter olmanız gerek, şayet milletvekili değilseniz Avusturya seçmeninden 6000 destek açıklaması taşıyan imza toplayarak ve 3600 Euro’yu   Yüksek Seçim Kuruluna yatırarak aday olabilirsiniz. Bu şartları yerine getirdiğinizde ancak aday olma şansınızı yakalıyorsunuz.

Avusturya Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların birinci turda yüzde 50’nin üzerinde oy alma şartı aranmaktadır. Adaylardan hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy almamış ise, en çok oy almış iki aday ikinci tur seçimlerine katılmaya hak kazanır. 2. tur seçimde yüzde ellinin üzerinde oy almış olan aday seçimi kazanır, itiraz süresi dolduktan sonra Yüksek Seçim Kurulu kimin Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını açıklar ve Cumhurbaşkanlığı yeminini ederek Cumhurbaşkanı olur.

Anayasal haklarına göre federal devlet başkanı halka moral aşılar ve desteğini sunar. Farklı sosyal gruplar arasındaki dengeye dikkat eder, azınlıkların politik haklarını gözetir ve uygulanmasını sağlar, demokratik sisteme uyulmasını göz önünde bulundurur. Uzun yıllar politik deneyimli olması, halk içinde sevilen, politik yaşamında yeterli birikimi olan ve her şeyden önemlisi partiler üstü, bağımsız olması şartları aranmaktadır. Kuvvetler ayrılığı konusunda dengeyi kollaması gerekmektedir. Dış devletlere karşı sorumlu kişidir.

Yeteri kadar siyasi tecrübeniz yoksa cumhurbaşkanı olma imkânınız yoktur (siz bunu burjuvazi tarafından kabul görmüş, burjuva+ parlamenter siyasette kaşarlanmış olarak anlayın).

Cumhurbaşkanının görevleri

Cumhurbaşkanı, federal Cumhurbaşkanı sıfatı taşır. Avusturya Federal Anayasası, altı yıllık bir devre için devletin başının halk tarafından seçilmesini şart koşmuştur, mevcut Cumhurbaşkanı aday olmak isterse ikinci altı yıl için de aday olabilir. Federal Cumhurbaşkanı dışa karşı devleti temsil eder. Dış devletlerle yapılan anlaşmaları onaylar. Anlaşma ve kanunları imzalar. Hükümeti kurması için baş bakanı (şansölyeyi) atar.  Başbakan yardımcılarını, bakan ve diğer yetkilileri onar. Hükümet üyelerini görevden azleder ve görevden alır. Halk oylamasına götürür.

Avusturya dokuz eyaletten oluşur. Her eyaletin seçimlerle iş başına gelen eyalet başkanları vardır, başkan olabilmesi için cumhurbaşkanı tarafından onanır ve ardından eyalet başkanı olur.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda federal meclisi toplanmaya çağırır, ne zaman federal meclisin kapanacağını söyler. Eyalet meclislerini toplanmaya çağırır, kapanışı söyler, fesheder ve tatile sokabilir. Eyalet başkanlarını onar.

 Olağanüstü durumlarda meclisin Avusturya‘nın hangi şehrinde toplanacağına karar verir. Bakanlar kurulunu toplantıya çağırır ve toplar.  Avusturya’da yaşanan/yaşanacak olağanüstü durumlarda hükümetin önerisi üzerine parlamentonun çıkardığı/çıkaracağı olağanüstü hal hakkını/kanun hükmünde kararnameler çıkarma hakkını onaylar.

Mahkemelere hâkimleri atar. Anayasa mahkemesine üye atar, başkanını ve başkan yardımcısını onar.  Atanan sayıştay başkanını onar. Sayıştay memurlarını atar.

İdare mahkemesine üye atar, idare mahkemesinin başkanını ve başkan yardımcısını onar.

Federal Başsavcılığına üye atar, başkanını ve başkan yardımcılarını onar.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda ordunun başıdır, Genelkurmay Başkanını atar ve yüksek rütbelilerin atanmasını onaylar.

Cumhurbaşkanının hükümlüleri af etme yetkisi vardır.

Avusturya Cumhurbaşkanının aylık maaşı 24322 avrodur.

Devletin önemli kurumlarına üyelikler Cumhurbaşkanı tarafından atamaktadır. Cumhurbaşkanının görevleri Anayasa’da 40 madde altında toplanmış ve oldukça da yetkilerle donatılmıştır. Biz sadece 40 maddenin bazılarını buraya aldık. Bu tanınan haklardan ötürü cumhurbaşkanı olan biri isterse sistemi tıkama şansına sahiptir.

Onaltı yaşını doldurmuş olan her Avusturya vatandaşı seçmendir. Seçimlere, seçim sandıklarında katılmak istemeyen seçmenler önceden müracaat etmek şartıyla posta yoluyla da katılabilir. Aynı hakka yurtdışında yaşayan Avusturyalılar da sahiptir.  Bu seçimlerde toplam olarak 885.437 seçmen için mektupla oyunu kullanma imkânı yaratılmıştır.

Cumhurbaşkanının görev bitimi hakkında

Cumhurbaşkanının görev süresi dolduğunda, ölüm vakasında, Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanını görevden alma kararı olduğunda, Cumhurbaşkanını görevden düşürmek için halk oylaması sonucunda, hakkında mahkemece verilen belirli bir cezadan dolayı ve kendisinin istifası üzerine görevi sona erer.   

Cumhurbaşkanlığı seçimine kaç aday katıldı?

Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerine 9 aday adayı çıkmış, ancak bunlardan üçü hukuki şartları yerine getirememiştir.  Avusturya ‘Komünist’ Partisinden ve sol seçmenler için aday olduğunu söyleyen kişi 5500 destek açıklaması kadar imza topladı, adaylık süresinin bitimine on gün kala, geriye kalan 500 imzayı toplama şansı olmasına rağmen adaylıktan geri çekildiğini açıkladı. Avusturya’nın Avrupa Birliği’nden çıkmasını isteyen parti adayı Robert Marschall’ın da toplamış olduğu destek açıklaması sayısı yeterli bulunmadığından ötürü adaylığı reddedildi. Gustav Jobstmann yeterli sayıda destek açıklaması toplayamamış ve onun da adaylığı reddedilmiştir.

Avusturya’da yapılan son Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplam seçmen sayısı 6.382.507 kişidir. Seçime katılma oranı yüzde 72,7, sayı olarak 4.643.154 kişi. Geçersiz oy sayısı 165.212 ve toplam geçerli oy sayısı ise 4.477.942 kişidir.  Avusturya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak mecburi değildir.

24.04.2016 tarihindeki birinci tur seçim sonucu ve adayların oy oranları:

Dr. Irmgard Griss                                                                                             810.641         %18,94

(bağımsız aday, tek kadın aday, eski yüksek hâkime ve eski parlamento soruşturma komisyonu Başkanı)                        

Müh. Norbert Hofer (FPÖ-adayı, uçak teknisyeni, Meclisin 3. Başkanı)                1.499.971      %35,05

Rudolf Hundstorfer (SPÖ-adayı, çalışma bakanı, eski sendika birliği Başkanı)         482.790     % 11,28

Dr. Andreas Kohl  (ÖVP-adayı, eski milletvekili, meclis başkanı, profesör )              475.767      % 11,12

Müh. Richard Lugner (bağımsız aday, inşaat firması ve AVM-sahibi)                          96.783       %  2,26

Dr. Alexander Van der Bellen (Yeşillerin adayı, eski ekonomi profesörü,

Yeşillerin eski federal sözcüsü, parlamento fraksiyonu sözcüsü)                                  913.218     %21,34

22 Mayıs 2016 tarihindeki 2. tur seçim sonuçları:

Müh. Norbert Hofer                                                                                              2.220.654          % 49,65

Dr. Alexander Van der Bellen (bu kez bağımsız aday)                                            2.251.517          % 50,35

Bu sonuçlara göre 30.863 oy farkla Van der Bellen federal devlet başkanı olarak seçilmiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminin iptali için Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusu

22.05.2016‘da yapılan 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Anayasa Mahkemesine seçimlerde yapılan usülsüzlüklerden ötürü iptal edilmesi için çeşitli tarihlerde 8 dava açıldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ve adaylık süresine dair Yüksek Seçim Kurulunun açıklaması Resmî Gazetede yayınlandıktan sonra, aday olmak isteyenler bu süre içinde başvurularını yaparlar.  

Bu usülsüzlüklerin esas gerekçeleri olarak adaylık başvuru süresinin kısa tutulduğuna, bu kısa zaman içinde destek imzası taşıyan şartları yerine getirmek mümkün olmadığı; seçim lokallerinin erken kapanmasından tutun da tutanakların düzenli tutulmadığına kadar sayılmaktadır. Mektupla oy kullanmak isteyen insanların bir bölümünün de çifte oy kullandıkları iddia edilmektedir.   

Yukarıda ki gerekçeleri Anayasa Mahkemesi yeterli gerekçe olarak görmedi ve seçimi iptal başvurularını geri çevirdi.

 Cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer‘in hukuki temsilcisi ile aynı zamanda Avusturya Hürriyetçi Parti (FPÖ) genel başkanı Heinz Christian Strache tarafından Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminin  iptali için açmış olduğu dava sonucu  seçimi iptal ettirmiştir.

 Anayasa Mahkemesinin kararı ise şöyle: “Mektupla oy kullanma konusunda çeşitli seçim bölgelerinde yasadışılık yaşanmıştır. Seçim sonuçlarını Yüksek Seçim Kurulu gerekli kişilere zamanında bildirmemiştir. Mektupla oy zarflarının bir dizisinin ağzının açık olduğu”…  

Anayasa Mahkemesi Başkanının 2016 Eylül ayının sonuna doğru medyada ki bir konuşmasında mektupla oy kullanma konusunda ‘onbin sefer yasadışılık yaşanmıştır, aslında bu bile seçimi iptal etmek için yeterli bir gerekçe‘  açıklamasında bulunmuştur.

Seçimin yenilenmesi önce 2 Ekim olarak düşünülmüştür. Bu tarih çeşitli gerekçelerden ötürü kabul edilmemiştir. Kabul edilmeyen gerekçelerden en önemlisi mektupla zamklı oy kullanma zarflarının bu kadar kısa süre içerisinde yetiştirilemeyeceği idi. Avusturya ve Avrupa basınında bu gerekçe oldukça alay konusu oldu. Avusturya bir muz cumhurriyetine benzetildi. Bizce de haklılık payı var bu benzetmenin. Seçimin iptal açıklamasından düşünülen tarihe kadar yaklaşık 85 gün var. Bu koskoca federal devlet aygıtı 85 gün içinde mektupla oy pusulaları ve zamklı zarflarını halledemiyorsa, bu süre zarfında seçimin yapılmasını yerine getiremiyorsa, bu anlı şanlı federal cumhuriyetin cidden bir muz cumhuriyetine benzetilmesi yerindedir.

8 Temmuz 2016 tarihinde görevdeki Cumhurbaşkanı Dr. H. Fischer’in süresi doldu ve emekliye ayrıldı. 8 Temmuz’dan itibaren Cumhurbaşkanını vekaleten Meclis Başkanı temsil etmektedir.  Parlamentoda tartışmalar sonucu 4 Aralık 2016 tarihinde seçimin 2. turunun yenilenmesi kararlaştırıldı. Daha uzun süre Cumhurbaşkanlığı makamı boş kalamazdı. Avusturya’nın bir muz cumhurriyeti görüntüsü dışa karşı iyice anlaşılacaktı.     

Partilerin tavırları üzerine kısaca

Seçimler gerçekten emekçi halkın sorunlarını çözecek olsaydı, burjuvazi seçimleri kesinlikle yaptırmazdı ve yasaklardı. Emekçi halkın gerçek temsilcileri, seçim arenalarında, seçim meydanlarında yoksa, o seçimler, burjuvazinin hangi kanadının iktidar olacağından başka bir şey değildir. Hürriyetçi Parti’nin (FPÖ) açık faşistliği yüzünden, biz emekçiler Yeşiller’in adayını desteklemek zorunda değiliz. Yeşillerin adayını desteklemekle faşizmi savuşturmuş ta olmuyoruz.

Bu seçimlerde koalisyon hükümetini oluşturan Sosyaldemokrat Partisi (SPÖ) ve Halk Partisi (ÖVP) bir varlık gösteremedi. Geleneksel olarak işçi, hizmetli ve emeklilerinin oylarını ağırlıklı olarak alan Sosyaldemokrat Partisi’nin adayının bu seçimlerde aldığı oy ve yüzde oranı 482.790, %11,28. Koalisyon hükümetinin diğer ortağı Halk Partisi’nin aldığı oy ve yüzde oranı 810.641, %18,94. Koalisyon hükümeti cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sınıfta kalmıştır. Bu seçimlerdeki toplam oyları yüzde 30’u bile geçemeyen bu partilerin koalisyon hükümetinin devam etmemesi konusunda Hürriyetçi Parti açık olarak düşüncelerini dile getirdi.  

Hürriyetçi Parti adayı N. Hofer açık faşist, ırkçı tavrını seçim afişlerinde daha da keskinleştirerek dile getirdi. ‘ Avusturya için ayağa kalk, memleketinin sana ihtiyacı var‘, ‘göreceksiniz neler olacak‘  derken Cumhurbaşkanı adayının neler  yapmak istediğini anlamak için kâhin olmaya gerek yok. Irkçı, faşist politikalarını hayata geçirmek için fırsat kolluyorlar. Partisinin şu an ki tavrı koalisyon hükümetinin oyları iyice düşmüş, artık halk çoğunluğunu temsil etmiyor. Çoğunluğu temsil etmediğinden ötürü de derhal erken seçime gidilmeli.

Bu seçimlerde işçilerin çoğunluğu Hürriyetçi Parti’den yana tercihini kullanmıştır. Bu çoğunluk kesim içerisinde göçmen kökenli işçilerden oylar da vardır. Kendisine devrimciyim diyen örgütler, ilerici kitle örgütüyüm diyen dernekler açık faşist N. Hofer’e karşı Yeşillerin adayı A. Van der Bellen’i desteklemişlerdir. Faşizme karşı olmak herhalde ehven-i şerdir bunlarda. Kötüler içerisinde iyiyi seçelim, kırk katır mı yoksa kırk satır mı? Tercihleri böyle.

Norbert Hofer ırkçı politikalarını pervasız bir şekilde tırmandırıyor. Daha çok İslam / Türkiye karşıtlığı  temelinde yürütüyor. "Bir Müslümanın bizim yaşlılarımızın altını temizlediğini hiç duydunuz mu, ben hiç duymadım" ''Avusturya'nın Müslüman bir ülke olmasını istemiyorum", "İslam Avusturya’nın parçası değildir" ve "Türkiye'nin AB'de yeri yoktur." “ Türkiye AB’ne alınırsa, bu halk oylamasına sunularak Avusturya’nın AB’den çıkması sebebidir.” Bu gibi açıklamalar yaparak Avusturya’daki ırkçılığı körüklemek istemektedir.    

Hürriyetçi Parti Başkanı (FPÖ) Strache, 70 bin Avusturya vatandaşı olmuş Sırp kökenli seçmenlere: ''Eğer sizler de bizim ile aynı fikirde iseniz ve Avrupa'nın Müslümanlaşmasını istemiyorsanız, birlikte Hofer'i Cumhurbaşkanı yapalım''  sözleri ile İslam karşıtlığı ve ırkçılığı tırmandıran, kutuplaşmayı en uç noktalara taşımak isteyen politik duruşunu net bir biçimde ortaya koymuştur.

Dünyanın her yerinde aşırı sağ kazanıyor, aşırı sağ politika iktidara geliyor yorumları var. Siyasal olarak baktığımızda aşırı sağ dedikleri politikaya: İnsan ayrımına yönelik düşünceler aşırı sağın ideolojisi. Irkçılık, milliyetçilik, dinsel-mezhepçi, cinsiyetçi, ayrımcı ve baskıcı menşeili düşünceleri savunanlardır. Bu politik düşünce türüne aşırı sağ değil, doğru tanımla faşist denmelidir.

Yeşillerin adayı A. Van Der Bellen 1939’da sosyalist Sovyetler Birliği’nden kaçarak Hitler faşizminin işgali altındaki Avusturya’nın Tirol eyaletine sığınmış Letonya kökenli bir ailenin çocuğudur. Sığınmacı bir ailenin çocuğu olduğunu vurgulayan ve bununla övünen Van der Bellen, savaş sebebi ile sığınmacı durumuna düşenlere kurulu düzene uyarak, siz entegre olarak anlayın, onu zorlamayacak bir şekilde insancıl olarak kucak açılmasını ve gelenlere karşı daha temkinli olunmasını savunuyor (Almanya’daki A. Merkel’in “Bunun üstesinden gelebiliriz” çizgisi gibi).

Kendisi serbest piyasa ekonomosini savunmaktadır. Devlet müteşebbislere müdahelede bulunmamalıdır. Ekonomi profesörü olarak tam bir Keynes teorisi yanlısıdır.  ‘Memleketin birliğe ihtiyacı var‘ baş sloganıyla kitlelerin milliyetçi duygularını okşamaya çalıştı, böylelikle bir bölüm milliyetçi ve muhafazakâr seçmenlerin oylarını da  aldı. Neden Cumhurbaşkanı olmak istediği konusunda seçim beyannamesinde yok yok. ‘Ben dur durak bilmeden ve yorulmadan zengin ile fakirler arasındaki makası kapatacağım‘ açıklamasında bulunmaktadır. Zengin ile fakirlerin arasındaki adil olmayan gelir dağılımını nasıl gidereceği konusunda tek bir  laf yok. Herhalde bizim bilmediğimiz elinde sihirli bir değnek var, bu değneğini kullandığında sanki zenginler ile fakirler arasında aynı /eşit gelire sahip olunacak. Yeşillerin adayı atmada sınır tanımıyor.

Nerdeyse bir sene boyunca Avusturya Cumhurbaşkanı seçimiyle uğraştı ve ancak 4 Aralık’ta Cumhurbaşkanını seçebildi. Uzun bir seçim maratonun yaşandığı bir seçim oldu. Vergilerimizle karşılanan büyük bir maliyete sebep oldu. Avusturya’da ertelenen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi nihayet gerçekleşti. Görücünün karşısına bu seçimde adaylar kendilerini iyice süslediler püslediler, düşüncelerini iyice bileylediler ve ne mal olduklarını göstererek görücünün karşısına öyle çıktılar.

Ertelenen bu seçim adaylar arasında oldukca sert geçti. Toplum bu seçimler bağlamında ikiye bölündü. Ünlü simalar piyasaya çıktı, kimden yana oy kullanacağını kamuoyuna deklare etti. Eski Cumhurbaşkanı  Fischer yanına önceki bağımsız kadın adayı İrmgrad Griss’i alarak Yeşillerin adayını desteklediklerini açıkladılar.

Koalisyon hükümetinin adayları Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir varlık gösteremediğinden dolayı Hürriyetçi Partiye karşı bu partilerin genel başkanları Yeşillerin adayını desteklemek doğru niteliğinde açıklamalar yaptılar. Yapmasına yaptılar da kendi içlerinde çatlak sesler de ortaya çıktı. Örneğin ÖVP’nin parlamento grup başkanvekili Lopatka ise tam tersi Hürriyetçi Parti adayının desteklenmesi gerektiğini ve parti içerisinde azımsanmayacak bir desteğin olduğunu açıkladı.

Avusturya’da toplam 2100 belde ve belediyeler var, çoğunlukla ÖVP’li 136 belde ve belediyelerin   başkanları ‘yanılamaz‘ adı altında bir araya gelerek ‘güvenilirlik, basiret ve siyasi istikrar‘  açıklamasında bulunarak Yeşillerin adayını destekleyeceğini açıkladılar.

N. Hofer’in seçilmemesi için parti genelbaşkanların ve ünlü simaların, kırsal alandaki belediye başkanlarının tavırları oldukca işe yaramış gözükmektedir. 4.12.2016’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde A. van der Bellen oylarını artırak Cumhurbaşkanı seçildi.              

Toplam seçmen               sayısı   6.399.572                           

Kullanılan oylar               4.131.798             

Geçersiz oylar                 140.34                    %3,4     

Geçerli oylar                      3.991.450            %96,6

Seçime katılma oranı                                     % 74     

Mektupla oy kullanma bu sayıya dahil değildir. Bu oyların toplamı seçimin sonucunu değiştirmeyecektir.

Seçimi kaybeden FPÖ bu seçim sonuçlarına itiraz etmeyeceğini açıklamıştır. 

Adayların aldıkları oylar

Ing. Norbert Hofer                      1.928.530               %48,3

Dr. Alexander Van der Bellen    2.062.920            %51,7

Avusturya’daki seçmen sayısının cinsiyetlere göre dağılımı 3.309.645 kadınlar, 3.089.927 erkekler. Oy kullanan kadın seçmenlerin % 62’si Vd. Bellen’i seçmiştir.

N. Hofer’e karşı oluşan bir koalisyon sonucunda A. van der Bellen seçimi kazanmış durumdadır. İptal edilen seçimlerde oy kullanmayan seçmenler bu seçimlerde tercihlerini Vd. Bellen’den yana kullanmıştır. Vd. Bellen’i seçenlerin yüzde 34’ü onu beğendiklerinden değil, N. Hofer’in seçilmemesi için seçmişlerdir. Bu tercihte Avusturya’nın yurtdışı itibarının bir faşistin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde zedeleneceği, Avusturya’nın bir Naziler ülkesi olarak görülüp, gösterilmesi endişe ve kaygısı önemli rol oynamıştır. 

Hem 2. Tur, hem de son seçim sonuçlarına bakarak Yeşillerin adayı kazandı tamtamlarıyla, ‘Bizler‘ faşizmi engelledik sevinci yaşanıyordu, yaşanıyor.  Kimmiş bu bizler? Faşizm burjuvazi için bir yönetme biçimidir. Burjuva demokrasisi de iktidarı döneminde faşist tedbirler alarak iktidarını sürdürür. Ayrıca bu yapılan genel seçimler değil, Cumhurbaşkanlığı seçimidir.

Bunlar arasında tercih edilecek bir aday yoktur. Birisi açık ırkçı faşizmin siyasi temsilciliğini yaparak işçilerin emekçilerin pervasız bir şekilde sömürülmesini savunmaktadır. Diğeri liberal burjuvazinin, Avrupa Birliği’nin daha çok nasıl sömürürüm politikasını yapmaktadır. Özünde her iki aday da işçilerin, emekçilerin sömürülmesini savunmaktadır. Sömürü sistemini nasıl daha iyi ayakta tutarım siyaseti hâkimdir.

Bunları seçmek, seçilmesine ön ayak olmak değildir esas olan. Esas olan doğru siyasi çizgimizin andaki güçsüzlüğüne bakmaksızın sömürü çarkının yıkılması için mücadeledir.  Doğru olan bu seçimi bu bilinçle BOYKOT ETMEKTİR.

Emekçi halkın siyasi ve ekonomik çıkarlarını bunlar savunamaz, dolayısı ile bunları desteklemek değil, bunların savunduğu sömürü sistemini yerle bir etmek, devirmektir. Kapitalist-emperyalist sistemin bir barbarlık olduğu kendisini açıkça gösteriyor. Sömürü sistemini ortadan kaldırarak, insanlar arasındaki din, dil, milliyet farklarını gözetmeksizin bir sistem kurmaktır.  Ya barbarlık içinde yok olup gideceğiz ya da SOSYALİZM’i kuracağız.

06. 12. 2016

YDİ Çağrı Avusturya Okurları

Dünyadan

İşçi Dünyası