• İLETİŞİM
 • Anasayfa
 • Dünya
  • Dünya

 • Yayınlar
  • Yayınlarımız

 • İŞÇİ DÜNYASI
  • İşçi dünyası

 • KÜRDİSTAN
  • Kürdistan

 • Güncel
  • Güncel

 • GENÇLİK
  • Gençlik

 • Kadın
  • Kadın

 • KÜLTÜR-SANAT
  • Kültür Sanat

 • Çevre

Pzt10232017

Last updatePzt, 23 Eki 2017 3pm

Back Buradasınız: ANASAYFA Dünya AVRUPA MÜLTECİ SORUNU

Dünya

AVRUPA MÜLTECİ SORUNU

VİYANA - AVUSTURYA

BİR KISIM SAVAŞ MAĞDURU MÜLTECİLERİN YAŞAM DRAMI GEÇİCİ OLARAK ÇÖZÜLDÜ!

Suriye’de ve diğer ülkelerdeki savaş mağdurları mültecilerin yaşam dramı geçici olarak Almanya’nın  sığınma hakkını kabul etmesiyle çözüldü.  Macaristan’dan Avusturya’ya  kamyon kasasında 71 insanın havasız kalarak ölmesinin ardından kamuoyunda oluşan tepkiler sonucunda Almanya sığınma talebini kabul etti. Sığınma hakkını almaları için kamyon kasasında 71 insanın havasız kalarak ölmesi mi gerekti? Ege Denizinden balık yerine karaya insan cesetlerinin mi vurması gerekti? Çocukluluğunu tadamamış, daha henüz neden kaçtığını bilmeyen, yolculuğunun nereye gittiğinden haberi olmayan Aylan Kurdi gibi çocukların cesetlerinin denizlerden karaya vurması mı gerekti?

Suriye‘de ki savaştan kaçarak ölmeden, yollarda öldürücü ‚kazaları‘ atlatarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘ye ulaşan mültecilerin yaşam dramları, bir dizi Avrupa devletlerinin kabul etmesine rağmen, belirsizlik yolculuğunda trenden atlayarak hâlen ölümler yaşanıyor. İnsanları trene doldurarak gidecekleri istikameti yeterince anlaşılır bir şekilde açıklamadan, insanlara belirsizlik korkusu yaşatarak, sanki savaş alanlarındaymış gibi davranmaktadırlar.

Bu mülteciler içerisinde sadece Suriye’den gelen değil, dünyanın neresinde emperyalistler hegomonya dalaşı veriyorlarsa, nerede iç karışıklıklar yaratmışlarsa “Pakistan’dan Afrika’ya“ Macaristan tren garında insanlar mevcut.  Budapeşte tren garı  savaştan kaçan insanların çığlıkları ile doluydu, sanki bu çığlıklar savaş alanlarından geliyordu. 

Macaristan’da bekleyen mültecilerin canına tak ederek, sınırı aşmak için artık tren bile  beklemeden kendilerini yola vurdular. Budapeşte’de bekleyen mültecilerin bir bölümü otoyolu takip ederek Avusturya sınırına yürüdüler. Mültecilerin bir bölümü de trenle Avusturya‘ya sevk edildiler.  

05.09.2015 Cumartesi günü Viyana Batı Tren istasyonu Macaristan‘dan gelen mültecileri ağırladı. Önce sınırdan yürüyerek yola çıkan insanları, 20 otobüs ile Viyana Batı Tren Garına getirdi. Gün boyu ve gece geç saatlere kadar Macaristan’dan özel ek tren seferleri konularak insanlar Viyana Batı Tren Garına taşındı. Tahmini olarak 10.000’e yakın mülteci geldi.  En son tren gece saat 23 sularında geldi. Bu trenden sonra başka yolcuların gelip gelmeyeceği konusunda hiç bir yetkilinin bilgisi yoktu. Macaristan tarafından mültecilerin gönderileceğine dair hiç bir bilgi aktarılmıyordu. Bir Caritas (Avusturya Katolik Kiliseninin yardım kurumu) yetkilisi gece saat 24’ten sonra gelecek olanlar olsa bile ancak bir trenin daha gelebileceğini belirtti. Gündüz gelen yolcular fazla bekletilmeksizin tekrar trenlere yerleştirilerek Münih‘e gönderildi.  Mültecilerin Macaristan‘dan getirilmesi işini Avusturya Devlet Demiryolları (ÖBB), yeme içme ve barınma  konusunda da Caritas ve onun 160 gönüllü görevlisi çözmeye çalışıyordu. Saat 23’ten sonra gelen mültecilerin barınma konusu da Caritas tarafından çözüldü.

Gündüz öğleden sonra Viyana’da ki devrimci demokrat, insancıl, hayırsever kitle de mültecilerin geldiği saatlerde onlar için gıda maddesi toplamış,  gelen mültecilere dağıtıyorlardı.

Gelen mülteci akını trenden indikten sonra ‘yaşasın Avusturya, yaşasın Almanya, teşekkür ederiz Avusturya‘ gibi sloganlar atıyordu. Arapça olarak ta ‘ kahrolsun Esad diktatörlüğü!‘ biçiminde sloganlar atıyordu. Gelen mültecilerin bir bölümü kaygılı ve ürkek dururken, bir bölümü ise çok cesaretli duruyorlardı. Bir bölümünün üstleri başları çok  hırpani iken, bir bölümünün giysileri ise oldukça iyi ve kaliteli görünüyordu. Gelen grubun orta sınıfa ait olduğu izlenimi görülmektedir.

Tuzu kuru Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Pazar günü açıklaması ise şöyle: Avrupa‘nın mültecilere kapıları kapatması gerek, bu mültecilerin bir bölümü ekonomik yönden gelmişlerdir ve ellerinde kimlik olarak hiç bir belge yoktur. Özellikle Almanya ve Avusturya kapılarını kapatsın yoksa Avrupa milyonlarca mülteci akınına uğrar.  Mali ve polisiye tedbirleri biz alacak güçteyiz.“ Alman Haber Dergisi Focus internet haber portalından.

Mültecilerden bir çıkarı olmayan Macaristan Başbakanın tavrı ise şöyle okunmalı; nerde ölürlerse ölsünler, bizim çıkarlarımıza engel olmasınlar da! Genel olarak emperyalistlerin insanlıkla ilgili ilişkisi yoktur, onların azami kâr  çıkarları vardır. Eğer azami kâr çıkarlarına hizmet etmeyecekse ne kadar insan öldüğü onların umurunda değildir.

Mültecilerin Viyana Batı Garına varışını izleyen bir YDİ-ÇAĞRI okuru                         06. 09. 2015

 

 

Dünyadan

İşçi Dünyası