• İLETİŞİM
 • Anasayfa
 • Dünya
  • Dünya

 • Yayınlar
  • Yayınlarımız

 • İŞÇİ DÜNYASI
  • İşçi dünyası

 • KÜRDİSTAN
  • Kürdistan

 • Güncel
  • Güncel

 • GENÇLİK
  • Gençlik

 • Kadın
  • Kadın

 • KÜLTÜR-SANAT
  • Kültür Sanat

 • Çevre

Pzt10232017

Last updatePzt, 23 Eki 2017 3pm

Back Buradasınız: ANASAYFA Dünya SYRİZA BOYUN EĞDİ

Dünya

SYRİZA BOYUN EĞDİ

SYRİZA TROYKA’YA BOYUN EĞDİ

Avrupa Birliği’nin Yunanistan hükümetine "86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketi" karşılığında talep ettiği değişikliklerle ile ilgili yasa tasarısı Yunanistan parlamentosundan geçti.

300 sandalyelik parlamentoda yapılan oylamada muhalefet partilerinin de oylarıyla, 64 ret oyuna karşı, 229 oyla tasarı kabul edildi. Hükümet partisi Syriza'nın 149 milletvekilinden 32'si ret, 6'sı ise çekimser oy kullandı. 

Pakette neler var?

82 milyar euroluk kurtarma paketi karşılığında onaylanan yeni yasal düzenlemeler, vergilerin artırılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesini de öngörüyor.

*22 Temmuz’a kadar Avrupa Birliği’nin bankaların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yönergesinin hayata geçirilmesi,

*Dava sürelerinin kısalması ve maliyetlerin düşürülmesi için yargı reformunun hayata geçirilmesi,

*Ekim ayına kadar emeklilik reformunun hayata geçirilmesi ve kademeli olarak emeklilik yaşının 67’ye yükseltilmesi,

*Enerji sektöründe özelleştirme veya özelleştirmeye denk önlemlerin yürürlüğe girmesi,  

*Mali piyasalarda reform yapılması,

*Devlet varlıklarının satışıyla 50 milyar euroluk bir fon yaratılması ve bu fonun denetiminin AB’ye devredilmesi. Elde edilen mali kaynağın yarısının bankaların sermaye yapısının düzeltilmesine ve 12,5’er milyonluk iki kalemin de borçların geri ödenmesi ile doğrudan yatırımlara ayrılması,

*İdari birimlerin modernleştirilmesi, güçlendirilmesi, siyasetten arındırılması.

*Troyka adı verilen uluslararası alacaklıların ülkeye girişine yeniden izin verilmesi, temsilcilerinin bakanlıklara girişinin güvence altına alınması, ilgili yasa tasarılarının mecliste tartışılmadan önce bu temsilcilerin onayına sunulması.

*Uluslararası alacaklıların onayı olmaksızın çıkarılan yasaların ya geri alınması veya oluşan maliyetin diğer önlemlerle ikame edilmesi. (http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1813593-yunan-parlamentosunda-oylamaya-sunulan-maddeler)

Syriza’nın vaatleri

Syriza iktidara geldiğinde ilk olarak Yunanistan halklarını köleleştiren, onları yoksulluğa mahkum eden Troika (Avrupa Merkez Bankası/Dünya Bankası/Uluslararası Para Fonu) ile pazarlığı kesecek, Troika ile görüşmeyecek, Troika’nın  dayattığı “reform Programı” nı uygulamayacaktı.

Troika’nın dayattığı  “kemer sıkma politikası”na son verilecek, yine Troika’nın Yunanistan’a yeni krediler vermek için şart koştuğu özelleştirmelere son verilecek, özelleştirilen kimi işletmeler de yeniden devletleştirilecekti. Kemer sıkma politikası ile  işlerini kaybeden devlet memurlarına işleri derhal geri verilecekti. Troika’nın dayattığı emekli aylıklarının düşürülmesi siyasetine son verilecek; emekli aylıkları eski seviyelerine yükseltilecekti. AB ile borçların geri ödenmesi konusunda yapılmış anlaşma yok sayılacak, borçların silinmesi talebiyle yeni bir anlaşma için görüşmeler yapılacaktı.

Yoksullara bir asgari geçim yardımı yapılacak, vergi sistemi yeniden düzenlenecek, yüksek geliri olanlardan orantılı olarak daha fazla vergi alınacak, yolsuzluk, rüşvet vb. ile mücadele edilecek, dışarıya para ve vergi kaçırılması engellenecekti.

Syriza bu seçim vaatleri ile iktidara geldi. Troika ile yapılan pazarlıklarda, AB hiçbir noktada geri adım atmadı. Sadece Troika’nın ismi kurumlar olarak değişti.

Yunanistan 30 Haziran’a kadar UPF’na ödemesi gereken çoğu faiz olan borcunu ödemedi. Syriza hükümeti Troika’nın dayatmalarını referanduma götürme kararı aldı.

5 Temmuz Pazar günü halk oylaması yapıldı. Syriza hükümeti referandumda hayır çıkması için çalıştı.
10 milyona yakın seçmenin bulunduğu Yunanistan’da referanduma katılım oranı yüzde 62.50 oldu. Sandığa gidenlerin % 61’i hayır oyu kullandı.

Referandum esasta bir şeyi değiştirmedi. Syriza AB ile pazarlıkları sürdürdü. AB’den yeni borç alabilmek için kendisi “kemer sıkma paketi” hazırlamak zorunda kaldı. Çünkü Yunanistan ekonomisi iflas etmiş, borç almadan döndürülemez durumda.


Syriza  avro bölgesi dışına çıkmayı göze alamadı. Avro bölgesi dışına çıkmak demek;  eski para birimi Drahmiye dönmek, ekonominin küçülmesi, ülkenin yoksullaşması demekti. Syriza bu yolu seçmedi. Eskiden olduğu gibi ekonomi siyasetinin doğrudan AB kurumları tarafından belirlenmesi yolunu seçti.  

AB’ye bağımlılığı seçti.

Kapitalizm reforme edilemez!

Syriza’nın vaatleri ile pratiği, yaptıkları karşılaştırıldığında, bilinen bir gerçek bir kaz daha doğrulanıyor. Kapitalist sistem içinde yer alarak, kapitalizmi dönüştürmek mümkün değildir. Sistem içine yer alarak, aynı zamanda sistemi kökten değiştiremezsiniz. Kapitalizmi kökten değiştirmenin yolu bellidir: İşçi sınıfı önderliğinde devrim! Bu olmadan kapitalist sistemi kökten değiştirmek mümkün değildir.

Syriza örneğinde olduğu gibi radikal vaatlerle hükümet kurarsınız, ama vaatlerinizi yerine getiremezsiniz. Çünkü sistem içi kuralları kabul ederek oyunu oynuyorsunuz…

Yanlış anlamaları önlemek için şunu da belirmek istiyoruz:  işçilerin, emekçilerin mücadelesi ile sistem içinde bir takım değişikliklerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Tartıştığımız bu değildir. Köklü, temel değişikliklerin nasıl olacağını tartışıyoruz.

Soruna bu açıdan bakıldığında; iktidara radikal vaatlerle gelenlerin sonu boyun eğmektir!

16.07.2016

Dünyadan

İşçi Dünyası