• İLETİŞİM
  • Anasayfa
  • Dünya
    • Dünya

• Yayınlar
    • Yayınlarımız

• İŞÇİ DÜNYASI
    • İşçi dünyası

• KÜRDİSTAN
    • Kürdistan

• Güncel
    • Güncel

• GENÇLİK
    • Gençlik

• Kadın
    • Kadın

• KÜLTÜR-SANAT
    • Kültür Sanat

• Çevre

Pzt11202017

Last updatePz, 19 Kas 2017 4pm

Back Buradasınız: ANASAYFA Dünya Japonya'da Newroz

Dünya

Japonya'da Newroz

JAPONYA “AN AZADİ AN AZADİ” DEDİ

Japonya'da yasayan Kürtler, Kürt Kültür Derneğinin öncülüğünde Newroz bayramını büyük bir coşku ve katılımla kutladı. Ayrıca Newroz bayramı esnasında Kobane'nin yeniden inşası için yardım toplandı. Toplanan yardımlar Sengal ve Kobane icin gönderilecek. Japonya’nın Saiatama kentinde yasayan Kürtler büyük bir coşku ve katılımla Newroz bayramını kutladı. Kutlamada yapılan konuşmalarda Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi damga vurdu. İki bin kişi ile kutlanan Newroz bayramına Japon basını yoğun ilgi gösterdi. Yapılan konuşmalarda Kürdistan üzerindeki ISİD vahşeti lanetlendi. Japonya Newroz'una telefon bağlantısı ile katılan KONGRA-GEL Eşbaşkani Remzi Kartal, Kürt halkının demokrasinin dinamiği olduğunu ve dünyanın her tarafında mücadelelerine devam edeceğini ifade etti.

Ayrıca Remzi Kartal konuşmasında, 7 Haziran’da yapılacak olan genel secimin hayati bir önem taşıdığını ve bu nedenle daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Remzi Kartal, "Dünyanın öbür ucunda Japonya'da Newroz bayramının kutlanıyor olması ve halkımızın gösterdiği mücadele azmi ile gurur duyuyoruz. Dünyanın her tarafında örgütlenmenin, mücadele etmenin gerekli olduğunu tekrar ifade ediyorum, Bu acıdan Japonya'da yasayan halkımızın mücadelesi bizi gururlandırıyor, Newroz bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, halkımızı selamlıyorum" diye konuştu. Öcalan’a özgürlük Newroz bayramında Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kaleme aldığı mektubun okunması kitlede büyük bir heyecan yarattı. Newroz'a katılan birçok Japon ilk defa Newroz’la tanıştı. Japonların halaylara ve şarkılara eşlik etmesi ise alanda renkli görüntüler oluşturdu.

Eyyüp Kurt

21.03.2015

Dünyadan

İşçi Dünyası